وبلاگ و مقالات آموزشی

وبلاگ و <span>مقالات آموزشی</span>

وبلاگ و مقالات آموزشی

هرسال با شروع اسفند، بازار خودرو در شب عید داغ می‌شود امسال اما وضعیت کمی متفاوت است و نوسان قیمت دلار و دورنمای مبهم اقتصاد کشور موجب شده است که مشتریان بازار خودرو برای خرید دچار تردید شوند.

به گزارش سایت تجارت نیوز برخی تصور می‌کنند که با خرید زودهنگام قبل از عید نوروز ممکن است در سال ۱۴۰۰ بین ایران و امریکا توافقی انجام شود و قیمت خودرو ریزش داشته باشد و برخی دیگر نگران هستند که مذاکره با امریکا گرفتار پیچ و خم شده و قیمت صعودی شود و دست آنها از خرید خودرو تا سالیان سال کوتاه شود.

کارشناسان درباره آینده بازار خودرو تحلیل‌های متفاوتی دارند. سعید موتمنی، رییس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوهایی که با منابع خبری متفاوت داشته است، می‌گوید در حال حاضر که قیمت ارز نوسان دارد قیمت خودرو متاثر از آن شرایط نوسانی را تجربه خواهد کرد.

عده دیگری از کارشناسان معتقدند قیمت افزایشی خواهد بود. آنها به کاهش تیراژ خودرو اشاره کرده و می‌گویند تقاضای مصرفی در بازار خودروی ایران حدود ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو در سال است.

در سال ۹۲ و ۹۳ میزان تولید تقریبا با میزان تقاضا برابر بود و در مقاطعی قیمت خودرو در بازار آزاد کمتر از قیمت کارخانه شد.

در سال ۹۷ اما تیراژ خودرو به حدود یک میلیون دستگاه کاهش داشت و تا سال ۹۸ روند کاهشی ادامه داشته و تیراژ خودرو را به حدود ۸۰۰ هزار دستگاه رساند.
در نتیجه تولید خودرو از تقاضا عقب افتاده و قیمت بالا رفت.

فربد زاوه، کارشناس خودرو در گفتگو با جام جم گفته است که حتی در صورت توافق با امریکا رشد اقتصادی به سرعت ترمیم نشده و قیمت خودرو کاهشی نخواهد بود.
او اعتقاد دارد که افرادی که قصد خرید خودرو دارند منتظر نمانده و خودروی مورد نیاز خود را زودتر بخرند.

برخی کارشناسان هم اعتقاد دارند که در صورت توافق با امریکا، کاهش قیمت خودرو در مورد خودروهای خارجی اتفاق می‌افتد، زیرا در حال حاضر خودروهای خارجی با دلار ۵۰ هزار تومانی فروخته می‌شوند اما قیمت خودروی داخلی با قیمت دلار تناسب دارد.

در این میان علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت وعده داده است که با افزایش تیراژ خودرو تا اردیبهشت سال ۱۴۰۰ قیمت خودرو کاهش دارد.
با این شرایط باید دید که کدام تحلیل به واقعیت نزدیکتر می‌شود؟

دلال، مصرف‌کننده واقعی را از بازار خارج کرده‌ بود

مجموعه عواملی که پرداختن به آنها از حوصله این گزارش خارج است (ازجمله افزایش قیمت ارز و تشدید انتظارات تورمی) باعث شد دلالان به صحنه گردان اصلی بازار خودروی کشور تبدیل شوند.

دلال‌ها چنان پر و بال گرفتند که اقدام به قیمت‌سازی‌های صوری می‌کردند. به این صورت که روزانه صدها آگهی ساختگی و غیرواقعی فروش خودرو با قیمت‌های هدفمند را بر روی وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های پرمخاطب درج کرده و تلاش می‌کردند که قیمتهای مدنظر خود را بعنوان قیمت مرجع، به بازار تزریق کنند؛ البته این تحرکات بالاخره پس از ماه‌ها، با ممنوع شدن درج قیمت خودرو بر روی سایت‌های اینترنتی، عملاً متوقف شد.

بازار ثبت نام در پیش فروش‌های خودروسازان از طریق کارت ملی های اجاره‌ای هم داغ بود؛ چرا که تفاوت قیمت کارخانه با حاشیه بازار چنان بالا بود که هر کسی را جهت بهره‌مندی از این سود شیرین وسوسه می‌کرد.

به عنوان مثال اگرچه خودروی ۲۰۶ تیپ دو در فروش کارخانه‌ای ۱۱۰ میلیون تومان بود اما دلال این خودرو را با قیمت بالای ۲۰۰ میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رساند.

علیرضا رزم حسینی وزیر صمت در توصیف این آشفته بازار می‌گوید: حدود ۵۰ درصد خودروهای فروش رفته گارانتی‌شان باطل شده و صرفا در برخی انبارها نگهداری می‌شوند تا با افزایش کاذب قیمت‌ها به حفظ سرمایه عده‌ای کمک کند.

همچنین مازیار بی‌گلو، دبیر انجمن قطعه سازان نیز می‌گوید: در حال حاضر عرضه بیشتر از تقاضا است زیرا به دلیل حاشیه سود، به جای مصرف‌کننده واقعی بیشتر دلالان در بازار حضور دارند. حتی طبق آمار ۸۰ درصد خودروهای تحویلی بعد از سه ماه پیمایش صفر داشتند.

تلاطم قیمتی امسال در بازار خودرو بی سابقه بود؛ به عنوان مثال خودروی پژو ۲۰۶ تیپ دو به عنوان خودروی پر فروش در بازار در اردیبهشت ماه ۱۱۶ میلیون تومان، در مرداد ماه ۱۶۳ میلیون تومان، در آبان ماه ۲۰۰ میلیون تومان و در اسفند ماه نیز ۱۹۵ میلیون تومان در بازار قیمت خورده است.

با همه این تلاطم‌ها، اما تثبیت نسبی قیمت ارز موجب شده بازار خودرو طی ماه‌های گذشته از آرامشی نسبی برخوردار شود و دیگر از آن تب و تاب‌های شدید خبری نیست. حتی قیمت برخی انواع خودرو در حاشیه بازار با کاهش هم مواجه شد.

در تداوم این آرامش نسبی، اسفندماه جاری نیز معاملات در بازار با آرامش در حال انجام است و دلالان حضور تعیین کننده‌ای در قیمت‌سازی و التهاب آفرینی ندارند. این در حالی است که در شرایط طبیعی، اسفندماه هر سال با توجه به درپیش بودن تعطیلات نوروزی، بازار خودرو با افزایش تقاضا جهت خرید مواجه است و قیمت‌ها اندکی افزایش می‌یابند.

اسفند ماه جاری با توجه به شرایط کرونایی و برقرار بودن پروتکل‌های بهداشتی، تقاضا برای خرید خودرو چندان تغییر نکرده است و همین مساله نیز موجب شده اسفند ماه امسال، متفاوت با سالهای گذشته باشد.

معاملات سفته‌بازانه به حداقل رسیده است

در این رابطه نعمت الله کاشانی نسب، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: تقریباا از اواسط بهمن ماه و به ویژه طیهشت روز گذشته بازار خودرو به یک آرامش نسبی رسیده و قیمت‌ها تقریبا در ثبات هستند.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران افزود: در حال حاضر دلالان نقش تعیین کننده‌ای در قیمت‌سازی ندارند و عمده خرید و فروش‌ها توسط مصرف‌کنندگان واقعی انجام می‌شود؛ به شکلی که می‌توان گفت نوسانات در بازار به حداقل رسیده است.

کاشانی نسب تاکید کرد: البته قیمت خودروهای داخلی نسبت به ماه‌های قبل چندان کاهش نیافته اما مساله مهم این است که به یک ثبات نسبی رسیده است؛ از سویی دیگر اما قیمت خودروهای خارجی با ۳۰ درصد کاهش مواجه شده با این حال هیچ خریداری برای این خودروها در بازار وجود ندارد.

منبع/تجارت نیوز

 • خودرو
 • خریدخودرو
 • قیمت
 • قیمت خودرو
 • خودروداخلی
 • خودروخارجی
 • نمایشگاه
 • نمایشگاه خودرو
 • دلار
 • خودروایرانی
 • خودرووارداتی
 • ارسال پیام

  ارتباط با ما